Pool

Christoffer Lentz vinder DPT i Aarhus

Generationsskiftet i dansk pool ser ud til at være i fuld gang, “de gamle” ved det bare ikke endnu. Men det finder de snart ud af.
Finalen i denne sæsons sidste DPT havde en sammenlagt alder på 33, Andreas Steen Bønnelykke, 17 år, var i sin første finale i de “voksnes rækker”, men måtte se sig slået af en meget velspillende, og ét år yngre modstander, den dobbelte U17 europamester, og U17 VM bronzevinder, Christoffer Lentz.
I semifinalerne havde de slået de meget erfarne spillere, Lasse Buhl og Alan Conway, og Christoffer havde slået Jakob Lyng, alle tre over 40 år..
Så tro mig, de unge er ved at være klar til at overtage.
Turneringen var en hurtig omgang, ikke mange der havde fundet vej til Aarhus denne lørdag, men dem der var der havde en super dag.

Resultater: https://cuescore.com/tournament/2019+-+Dansk+Pool+Tour+-+Aarhus/2639874
Video: https://www.facebook.com/DdbuPool/
Youtube: https://www.youtube.com/user/DDBUpool

Relaterede artikler

Bahram Lotfy vinder DPT2

SOEREN

Tilmelding åben for turneringerne i 2024

SOEREN

Den Danske Billard Union og Søren Søgaard A/S indgår ny banebrydende sponsoraftale for 2024-2026!

Rune Kampe