Nyheder

EM i Snooker 2026 – afslutter dag nr. 1 med manér – nu gælder det dag nr. 2!

I går lød startskuddet til årets EM, og hvilken start for både Alfred og vores to dommere, der alle havde en lang dag. I dag starter en ny turnering, nemlig U18, så der er ingen tid til slinger i valsen eller hvile på laurbærbladene!

I går var en både mindre god og rigtig god. Alfred taber sin første kamp 1-2 mod Vilho Ylitalo fra Finland, hvor han vinder frame nr. 2 på sort, og ligeledes taber den afgørende frame på sort. Det kan godt være det er et nederlag, men det må siges at der blev kæmpet til det sidste. Hans anden kamp taber han 2-0 til William Thomson fra England, hvor han, trods nederlaget, ikke er helt fraværende i begge frames.

Og så sker det: Alfred vinder sin sidste gruppekamp 2-0 over Larss Dunajevskis fra Letland! Efter en forsinkelse på det oprindelige bord på noget der ligner tre timer, bliver hans kamp rykket til et andet bord, og her hiver han altså den første, danske sejr hjem ved EM i en ret overbevisende sejr.

Umiddelbart ligner det ikke at han går videre, men fordi den sidste kamp i gruppen først spilles på tirsdag, så er det faktisk ikke helt afgjort endnu. Vi venter derfor i spænding og ser, hvordan tirsdagen forløber.

Ny dag, ny turnering

Ingen hvile – i dag skal Alfred allerede i ilden igen, når U18 starter sine gruppekampe. Her skal han møde Dylan Smith fra England, Paul Arthur Jerochh fra Tyskland, og til sidst Svetoslav Gekov fra Bulgarien.

Alfred spiller første kamp mod Paul Arthur Jeroch fra Tyskland kl. ca. 13 på bord nr. 6.

To af gruppekampene bliver spillet i dag ca. kl. 13 og 18, og den sidste på tirsdag kl. 13 – sidstenævnte kamp streames på et af TV-bordene, så der vil være mulighed for at se med på streaming fra denne kanal på YouTube.

Vi holder fast i TV-borderne

De to danske dommere, Dimitar og Jonathan, havde sig noget af åbningsdag. De skulle dømme de fire første sessions på hhv. bord nr. 9 0g 10. Det var en hård omgang, men sådan er det – som dommer bliver man nødt til blot at holde hovedet koldt. Og det gjorde de heldigvis også – godt klaret!

I dag skal Jonathan og Dimitar begge dømme på bord nr. 3 og 4, som begge er TV-borde, og sikke nogle kampe de har i vente!

Dimitar lægger ud med at skulle dømme Michal Szubarczyk fra Polen, som lige i øjeblikket har professionel status, og hans modstander er intet mindre end Mark Williams søn, Joel Williams. Denne kamp spilles ca. kl. 15, og bliver vist på bord nr. 4.

Jonathan skal ca. kl. 18 dømme Kaylan Patel fra England, der fornyeligt var i finalen ved WSF Junior Championchips. Hans modstander er Josep Juncadella fra Spanien.

Man kan derfor roligt sige, at både Alfred, Dimitar og Jonathan har en spændene dag foran sig!

Relaterede artikler

EM i Snooker 2026 – Nu begynder DAG 1!

Alex Persson

EM i Snooker 2026 – på søndag går det løs!

Alex Persson

Jan Bemmann er et stolt æresmedlem af DDBU: Det er kronen på værket!

Niels Hansen