Af Niels O. Hansen
Dan Nielsen fra KBK vandt i weekenden noget overraskende sit DM nummer 54, da det gik løs med DM i carambolespillet Cadre 47/2 i netop KBK i København.
Guldmedaljen var overraskende, fordi den forsvarende mester, Anders Henriksen fra Vordingborg BC, var storfavorit.
”Anders er i mine øjne den suverænt bedste spiller, vi har. Men hvis jeg rammer dagen, kan jeg stadig godt vinde over ham,” siger Dan Nielsen.
Han fik med sejren revanche for finalen ved DM i Fri Carambole for et par måneder siden, hvor Anders Henriksen havde vundet tårnhøjt.

DM i Cadre 47/2 foregik på den måde, at der var syv deltagere, som var inddelt i en firemandspulje og en tremandspulje, som spillede om lørdagen.
De to bedste fra hver pulje gik videre til søndagens finalepulje, hvor Anders Henriksen og Dan Nielsen som ventet gjorde rent bord inden finalens finale.
Undervejs i finalepuljen præsterede Anders Henriksen det ultimative: Han lukkede spillet i første indgang til de 200 point.
”Anders er i en liga for sig her i landet, og det seneste halve år har han virkelig udviklet sig. Men spillet drillede for ham i de to andre kampe i finalepuljen, mens jeg havde det omvendt. Jeg havde problemer i de øvrige kampe, men spillet fungerede godt for mig i finalen, hvor jeg bl.a. fik lavet en serie på 138 point,” fortæller Dan Nielsen.
Det er ingen hemmelighed, at det er 58-årige Dan Nielsen, der har lært den 30 år yngre Anders Henriksen det meste af det, han kan. Men mesteren kan altså stadig slå lærlingen, når det hele flasker sig.
”Det er lidt vigtigt for mig, der har gjort comeback efter den del års fravær. Men det er også godt for Anders at mærke, at han skal holde sig skarp,” siger Dan Nielsen, der især glæder sig over, at han har forbedret den del af spillet, der foregår ude på bordet.

”Det har tidligere været min svaghed, og det har jeg arbejdet meget med. Det har kostet lidt på seriespillet. Nu gælder det for mig om at dosere træningen lidt.”
Sæsonens helt store mål for både Dan Nielsen og Anders Henriksen er Europa Cup til april, hvor Anders Henriksen skal spille Cadre 71/2, Dan Nielsen skal spille Cadre 47/2, og Brian Zola Hansen fra BK Grøndal skal spille 1-Bande Carambole.
”Det er her, jeg synes, det her DM er vigtigt for mig. Jeg fik vist, at hvis jeg kan holde fokus, kan jeg godt presse spillere, der på papiret er dygtigere end mig,” siger Dan Nielsen.
De tre spillere forbereder sig til Europa Cup ved at træne sammen og ved at tale og skrive sammen.
Derudover er der DM i Cadre 71/2 til februar, hvor både Anders Henriksen og Dan Nielsen deltager.
Ved årets DM i Cadre 47/2 var der bronze til Thomas Holmehøj, Ringsted BC, og Eric Cisternas fra KBK.
De øvrige deltagere var Martin Hylander, Fredericia BK, Martin Kristiansen, Taastrup BK samt Christian Andersen, KBK.
Dan Nielsens 54 DM-guldmedaljer er rekord blandt mandlige danske billardspillere.

EXPLAINER:
Cadre er en caramboledisciplin, hvor det ligesom i Fri Carambole gælder om at score carambolage – eller rødt, som man siger i Keglebillard.
Der er ingen krav om at ramme bander.
Til forskel fra Fri Carambole er bordet i Cadre opdelt i et antal felter – enten seks eller ni.
Afhængig af spilleformen skal enten bal 2 eller bal 3 forlade et af felterne hver gang eller hver anden gang, spilleren scorer carambolage. Men denne bal – normalt bal 2 – må i samme stød gerne vende tilbage til samme felt, som den kom fra.
Tallene 47 og 71 fortæller om afstanden fra stregen på feltet til banden målt i centimeter. Tallet 1 eller 2 angiver, om en af ballerne skal forlade feltet hver eller hver anden gang. Men ballen må gerne vende tilbage til samme felt.
Strategien er ligesom i Fri Carambole at samle ballerne sammen.
De dygtige spillere kan nogle gange lægge bal 2 og bal 3 på hver sin side af stregen. På den måde kan de lave en del point.
Derudover står opsamlingsballerne i fokus. Det kræver en meget fintfølende tempofornemmelse både at score carambolage og samtidig sikre sig, at en af ballerne løber enten på tværs, på langs eller rundt på bordet og (helst) lander i samme felt, som den kom fra.

