Klassisk

Brian Zola vandt DM i 1-Bande Carambole igen: – Det er et rigtigt spændende spil!

Af Niels O. Hansen

Brian Zola Hansen genvandt i sidste weekend DM i 1-Bande Carambole, som blev afviklet i KBK’s lokaler i København,

Den 46-årige Grøndal-spiller vandt alle sine fem kampe i seksmandspuljen, og mesterskabet kom dermed i hus i forholdsvis suveræn stil – også selvom total-gennemsnittet (3,28) var en smule lavere end sidste år.

”Jeg ville gerne have spillet bedre. Men jeg er rigtig glad for guldmedaljen. Og da jeg døjer med sygdom, kan jeg være godt tilfreds med resultatet,” siger Brian Zola Hansen.

Thomas Holmehøj fra Ringsted fik sølv, mens Dan Nielsen fra KBK lidt overraskende måtte nøjes med bronzemedaljen. Dan Nielsen er jo den spiller, der har flest DM-guldmedaljer af alle med 50 stykker. De to af dem har han vundet i 1-Bande Carambole, men det er over 20 år siden.

”Jeg ville også gerne have ønsket, at Dan havde spillet lidt bedre. Men vi sled lidt med bordene, og så blev gennemsnittene ikke så høje, som vi havde håbet på,” fortæller Brian Zola Hansen, der vandt den indbyrdes kamp mod Dan Nielsen med 75-42 i 20 indgange.

I en af de tidligere kampe havde Dan Nielsen vist sin store klasse, da han smækkede en serie ud på hele 41 point mod Michael Jensen fra KBK. Selv havde Brian Zola Hansen en største serie på 18 point i de fem kampe.

”En større serie til mig selv ville have været rart. Men det er et svært spil, det er meget krævende, fordi tempoet er så vigtigt. Og det er også indimellem et lidt frustrerende spil,” siger Brian Zola Hansen, der er mest kendt for 3-Bande Carambole, hvor han er tidligere dobbelt dansk mester og anerkendt som en af landets bedste.

”3-Bande Carambole har min højeste prioritet. Men jeg vil også gerne spille 1-Bande Carambole. Det er et rigtigt spændende spil, som på sin vis er sværere at spille, selvom det er nemmere at score end i 3-Bande Carambole. Det kræver, at man er i kontrol, og for at kunne det skal man have et stort overskud,” som Brian Zola Hansen siger.

1-Bande Carambole kaldes nogle gange carambolespillets omnium, fordi det har lidt af alle de andre.

Ligesom i Fri Carambole gælder det om at samle ballerne sammen. Men da det er umuligt at holde dem samlet konstant, skal man også helst kunne noget 3-Bande Carambole. Desuden er det vigtigt at kunne nogle af de opsamlingsballer på langs og på tværs af bordet, som man bruger en del i Cadre – men knap så meget i Fri Carambole.

”Jeg bruger 1-Bande Carambole til at supplere min 3-Bande Carambole,” fortæller Brian Zola Hansen.

”Det forbedrer min kontrol af bal 2 og bal 3, og det kan jeg have gavn af i 3-Bande Carambole. Det samme gælder det pres, der er for at være i kontrol med kampen. At man fører stort i 1-Bande Carambole, er ingen garanti for, at man vinder. Modstanderne kan også lave store serier,” som han siger.

Selv præsterede Brian Zola Hansen tidligere i år i finalerunden om regionsmesterskabet i Øst-regionen at lukke en kamp til 75 point i otte indgange.

”Der gik det hele virkelig op i en højere enhed. Den følelse stræber jeg efter at få igen.”

Hvor meget vil du prioritere 1-Bande Carambole i fremtiden?

”Nu har jeg vundet DM to år i træk, og spillet giver mig så meget, at jeg gerne vil holde fast i det – også for at holde liv i disciplinen. Selvom 3-Bande Carambole som sagt er min første prioritet, så vil jeg træne meget i 1-Bande Carambole, for det et fedt spil.”

Fremtiden kan også byde på internationale oplevelser.

Muligvis bliver der igen et dansk hold i den europæiske 3-kamp, hvor meningen så er, at Brian Zola Hansen skal danne hold med Anders Henriksen fra Bristol og Dan Nielsen. De skal spille henholdsvis Cadre 71/2 og Cadre 47/2.

”Dan nævnte det for mig, og det vil jeg gerne være til med. Men det kræver nok også, at jeg træner endnu mere – og endnu mere seriøst. Hvis man skal gøre sig gældende internationalt i 1-Bande Carambole, skal man op på mindst 6-7 stykker i gennemsnit. Det kan også godt være, det er muligt for mig– men igen: Det vil kræve megen træning!”

Ved årets DM blev Michael Jensen nummer fire, da han ligesom Thomas Holmehøj og Dan Nielsen vandt tre kampe.

Kim Dalsgaard Jørgensen fra Rønne BK og Martin Hylander fra Fredericia BK blev henholdsvis nummer fem og seks.

DM-stævnet var det tredje og sidste i tretrinsraketten i100-års jubilæet for KBK, der tidligere i dette forår også har lagt borde til DM i 3-Bande Carambole og i 5-Kegler.

På billedet ses fra venstre Thomas Holmehøj (sølv), Brian Zola Hansen (guld) og Dan Nielsen (bronze)

Relaterede artikler

Billardens Uge 2025

Niels Hansen

Dan Nielsen dansk mester for 50. gang

Niels Hansen

DDBU har fået nyt æresmedlem

Niels Hansen